Pompy ciepła 4

Gruntowa pompa ciepła

Jak działają gruntowe pompy ciepła

Gruntowa pompa Ciepła jest urządzeniem które wykorzystuje nagromadzoną energię słoneczną w wodach gruntowych. Pompa jest przeznaczona do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, oraz do ogrzewania pomieszczeń. Pompy w swoje pracy wykorzystują przemianę gazową  Cartona. Na naszej szerokości geograficznej najkorzystniej jest pobierać energię z gruntu, ponieważ jest ona całym rokiem stała. Dzięki pompie ciepła pobieramy nagromadzoną energię z wód gruntowych co przyczynia się do spadku emisji dwutlenku węgla, a w dłuższym okresie czasu do spadku kosztów ogrzewania.

Korzyści z gruntowych pomp ciepła:

-niezależność energetyczna- mamy własne niewyczerpalne źródło energii

-ekonomiczne ogrzewanie, dzięki czemu możemy zaoszczędzić nawet do 80% kosztów ogrzewania, a koszty inwestycji mogą nam się zwrócić już za kilka lat

-opcja chłodzenia pomieszczeń

-ekologiczne ogrzewanie przyjazne środowisku

-bezobsługowość urządzenia

– bezawaryjność i długa żywotność eksploatacyjna pomp

-bezpieczeństwo i wygoda użytkowania.

Dolnym źródłem pompy są odwierty wykonane w gruncie dzięki którym możemy pobierać energię z wód gruntowych. Dzielą się one na:

-poziome- w tym wymienniku popa wykorzystuje energie słoneczną zmagazynowaną w gruncie dzięki ułożonej w nim wężownicy na głębokości od 1,5m do 2m.

-pionowe- w tych kolektorach pompa wykorzystuje energię zgromadzoną w głębszych warstwach ziemi, w tym przypadku rury układane są pionowo na głębokość od 30m do 200m.

Koszty wykonania kolektora poziomego są porównywalne do wykonania kolektora pionowego. Aczkolwiek poziomy kolektor jest gorszym rozwiązaniem, gdyż przy długiej i mroźnej zimie dolne źródło może się wychłodzić, przez co sprawność układu zacznie spadać. Tego typu problemów nie ma przy kolektorach pionowych gdyż pobierają one energię z głębszych warstw dzięki czemu energia nigdy się nie wyczerpie. Następnym minusem kolektorów poziomych jest dłużej zalegający śnieg na terenie działki oraz trudniejsze zagospodarowanie działki, na przykład posadzenie drzew czy roślin z rozrastającym się układem korzeni. Podsumowując lepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła z pionowymi kolektorami gruntowymi.

Posted in Dom pasywny, Pompy ciepła and tagged , , , , , , , , , .