Ogrzewanie podłogowe tanie

Ogrzewanie podłogowe

Instalacja ogrzewania podłogowego podlega kilku zasadom, których warto przestrzegać, jeżeli nie chcemy mieć niemiłych niespodzianek podczas zimowego sezonu. Decyzję o wykonaniu ogrzewanie podłogowego (tzw. Podłogówki) należy podjąć na etapie projektowania domu. Dzięki temu projektant jest w stanie uwzględnić wszystkie potrzebne wysokości oraz niezbędna warstwę izolacyjną.

Ogrzewanie podłogowe – krok 2

Następnym krokiem jest policzenia strat cieplnych i dobranie odpowiednich średnic rur grzejnych, i rozstaw oraz długość obiegów. Po ustaleniu wszystkich wymiarów i ułożeniu podłogówki przychodzi kolej na wylanie warstwy jastrychu. Warstwa ta składa się z mieszanki piachu, żwiru, wody oraz z spoiwa- najczęściej cementu. Trzeba także pamiętać o dodaniu do tej mieszanki plastyfikatora. Dzięki niemu warstwa ta będzie bardzie plastyczna i lepiej będzie przylegać do rur ogrzewania podłogowego. Grubość warstwy wylewki powinna wynosić około 6 cm, co wynosi 4,5 do 5 cm wylewki na rury. Jeżeli zachodzi taka potrzeba można zastosować specjalne wylewki, dzięki czemu jesteśmy w stanie ograniczyć grubość warstwy a także jej ciężar, co jest szczególnie ważne w domach modernizowanych.

Ogrzewanie podłogowe instalacja

Instalacja ogrzewania podłogowego

Podczas wylewnia trzeba pamiętać o dwóch etapach zalewania jastrychu. Pierwszy do wierzchu rur i drugi zaraz po rozpoczęciu wiązania do odpowiedniej wysokości. Przy wylewaniu musimy pamiętać o zastosowani dylatacji dzięki czemu wlewka będzie  mogła się odkształcać pod wpływem temperatury bez ryzyka uszkodzenia czy pęknięcia. Musimy pamiętać także o dylatacji między pomieszczeniami a także przy płytach dłuższych niż 7 metrów. Ułożenia rur grzejnych powinno być tak przemyślanie, aby jak najmniej z nich przechodziło przez dylatacje. W miejscach gdzie nie da się tego uniknąć rury powinny być ułożone w tulejach, co zapobiegnie ich uszkodzeniu.

Posadzkę trzeba sezonować około 28 dni. Po okresie wiązania, ale przed rozpoczęciem prac wykończeniowych wylewkę podgrzewa się w celu zmniejszenia wilgotności. Temperaturę podnosi się stopniowo, ściśle przestrzegając przy tym zaleceń producenta.

Ogrzewanie podłogowe cena

 

Koszt wykonania takiej instalacji wynosi około 115 zł (brutto). Składają się na to maty podłogowe, rozdzielacze ze stali nierdzewnej oraz rury grzejne. Jeżeli będziemy chcieli, aby nasze ogrzewanie podłogowe było sterowane za pomocą termostatów wówczas koszt takiej instalacji wzrośnie do 155 zł (brutto). Koszt robocizny wynosi około 20-40 zł brutto za m2.

Posted in Ogrzewanie podłogowe and tagged , , , , , , .